Related Links and RSS Feeds

RSS Balkan Insight Albania

RSS Revista Kuvendi

 • Goja llap e shpina dap! March 31, 2017
  Një përgjigje e vjeter per te njejtat shpifje te Kastriot Myftarajt (të pasuruara me vrer shpifjesh të reja) dhe te atyre qe marrin hua shpifjet e Kastriotit per te m’i tundur para syve.     Agron TUFA   Më paska sharë Kastriot Myftaraj!!! Në mbarim të një leksioni që pata këto ditë me studentët e…
 • BURGU I SPAÇIT, APO “SHTËPIA E GJETHEVE”? March 30, 2017
  NDUE DEDAJ   Në vitin 1996 ish – Burgun e Spaçit e patëm vizituar së bashku me një zonjë angleze, profesoreshë e Universitetit të Këmbrixhit, që merrej me studime të antropologjisë sociale në Shqipëri dhe për të mësuar diçka për Spaçin na u desh të pyesnim njerëz të rastit, që kishin punuar në minierë bashkë…
 • Poezi nga Mimoza Milo Rusa March 29, 2017
  Mimoza Milo Rusa vjen te  KUVENDI,  me një cikël poetik modest, të cilat më së shumëti janë vetëm mbresat e saj të shprehura ndryshe nga  shënimet në një ditar, por që e ngacmojnë vazhdimisht, për të thënë dicka në formën e artit.  E pyetur nga Kuvendi, ja ç’na thotë Moza, që tani jeton e punon…
 • Frymëmarrje e re në letërsinë shqipe March 22, 2017
  MARCH 11, 2011 Shenime rreth  romanit “ Bibollasit”, të Ramiz Gjinit,  fitues i çmimit të parë në konkursin kombëtarë të letersisë për vitin 2010 Nga Pjetër Jaku Të  edukuar prej dekadash të lexojmë pothuaj të njëjtën prerje në prozën e gjatë shqipe, Ramiz Gjini me romanin “ Bibollasit”, fitues i çmimi të parë, në konkursin kombëtar të Ministrisë së Kulturës…
 • “Ajo iku” nga Alar Band & Elgit Doda March 20, 2017
  Intervistoi: Dr. Rovena VATA Pas suksesit të këngës “AMLA” dhe bashkëpunimit me Klea Hutën, djemtë e grupit Alar Band vijnë tani me një tjetër bashkëpunim me kantautorin e njohur Elgit Doda, i cili është një personazh tepër i njohur në botën e muzikës shqiptare. U bënë disa ditë, që djemtë kanë nxjerrë këngën e tyre…

RSS Gazeta Dielli

 • VETINGU-84 kandidatë për në komisionet e vetingut plotësuan kriteret March 31, 2017
  Ne Foto: Avokati i Popullit Totozani/ Avokati i Popullit i dorëzoi sot Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit listat me 84 kandidatë që plotësuan kriteret dhe 109 që nuk i përmbushën ato për t’u bërë pjesë e institucioneve të rivlerësimit kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve. Avokati i Popullit, Igli Totozani, bëri sot të dtur se ekspertët e […]
 • Trump mbron kërkesën e Flynnit për imunitet nga ndjekja penale March 31, 2017
  Ne Foto: Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump/ Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, mbështeti kërkesën e ish-këshilltarit të tij për siguri kombëtare, që të dëshmojë për kontaktet e tij me Rusinë, në shkëmbim të imunitetit nga ndjekja penale. “Mike Flynn duhet të kërkojë imunitet. Kjo është një gjueti shtrigash (justifikim për humbjen […]
 • NË KORAB, NË KRESHTËN QË PUTHET ME QIELLIN! March 31, 2017
   NGA PËLLUMB  GORICA/ Lumturinë e vlerëson kur përballesh me udhëtime-Jean Sasson/       Ka rrugë të cilat nuk maten me kilometra e orë udhëtimi, por me mori impresionesh dhe emocionesh që të falin ato. Ndaj, kur rrugëton, ashtu si uji që rrjedh e gurgullon në shtratin e vet duke lenë pas rrugë të shkelura në kërkim […]
 • Kosovë- Programi i Lidershipit, studime në universitetet amerikane March 31, 2017
  -Ceremonia e shpalljes së përfituesve të bursave të Programit të Lidershipit Transformues/ PRISHTINË, 31 Mars 2017-Gazeta DIELLI/ Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë në qeverinë e Kosovës, Arsim Bajrami mori pjesë sot në ceremoninë e shpalljes së 26 përfituesve të gjeneratës së tretë dhe të fundit të Programit të Lidershipit – Bursat dhe Partneritetet (TLP-SP), […]
 • Shqiptarët dhe burgjet serbe March 31, 2017
  Nga Rajmonda Maleçka/ k Për Ballkanin janë shkruar shumë libra. Pse kaq shumë libra? Jo vetëm nga krijuesit a lëvronjësit ballkanas, por dhe nga të huajt. Ndoshta ndryshe nga çdo vend tjetër i botës, në Lindje dhe në Perëndim, në vendet e njohura për kultet dhe kulturat e veçanta, Ballkani duhet se ka prodhuar më […]

RSS Albeu in English

 • Errors in translating the Vetting Law, EU reacts for the first time December 6, 2016
  Maja Kocijancic, spokesperson of the European Commission for neighborhood policy and enlargement negotiations reacted for the first time over the Vetting Law translation problem. Kocijancic said that only Albanian authorities are responsible for the translation. Kocijancic: The forwarding of offi
 • Vetting Law, DP gives evidence of a deformed translation December 6, 2016
  Just one day after the US Ambassador said that the DP was delaying the Vetting law because they feared justice, the biggest party of the opposition through Oerd Bylykbashi stood to its version of a wrong translation of the Venice Commission Law. Bylykbashi presented a series of what he calls evid
 • Albeu.com poll: DUI leads Albanian parties in Macedonian elections December 5, 2016
  For ten days Albeu.com has been offering an online poll regarding parliamentary elections which will be held in the Republic of Macedonia on December 11st. The survey closes on December 10th, but so far, around 1100 people have given their opinion. According to current data, the Democratic Union
 • Kotzias says that Greece wants the EU integration of Albania December 5, 2016
  In a joint press conference with his German counterpart Frank-Walter Steinmeier, over the European perspective of the Western Balkans, Greek Foreign Minister Nikos Kotzias said that Athens supports the European integration of Albania, but Albania must fulfill all conditions including the rights of t
 • Father strangels his two sons before hanging himself in Korca December 5, 2016
  A father killed himself after murdering his sons, aged 6 and 4 in the city of Korca, Albania. Police found the man hanged and identified him as Naum Toshi. He killed his sons by strangling them with a wire in their sleep. Afterwards he killed himself. His sister said that he had problems with hi

RSS Albanian Economy

 • Albanian twins absolved from charges for theft, police could not identify the culprit among them May 6, 2016
  Albanian twins arrested last year in Italy for multiple burglary were absolved from charges because experts summoned by the court could not identify who among them was the culprit, Italian media reported. “Police had found traces of DNA in a luxury car stolen but were unable to identify to whom among the twins it belonged […]
 • Surrounded by Rising Waters, Villagers Protest “Ridiculous” Compensation May 6, 2016
  The Albanian Banja Hydro-Power plant is almost finished, but some villagers forced to abandon their homes in the project’s wake lament unfair treatment and meager compensation for their property. Bardha Nergjoni BIRN Gramsh    Rrahime Çarçiu, 72, built her house with the help of her migrant son | Photo: Bardha Nergjoni. Like many Albanians in […]
 • Party leaders in Albania under pressure over justice reform May 5, 2016
  US and EU Ambassadors stage showdown demanding fast approval of the much delayed constitutional reform that aims to clear out country’s justice system from corruption and political interference. Two most important ambassadors in Albania, Donald Lu of US and Romana Vlahutin, head of the EU Delegation in Tirana, pelted party leaders with strongly worded remarks, […]
 • Asylum in Albania? No Thanks! Syrian Refuges Refuse Albania Offer May 5, 2016
  About 16 Syrian refugees caught by Albania police on Wednesday near the border with Greece, had refused the offer to apply for political asylum in Albania, local media announced. The refugees, part of the group that was blocked in the border between Greece and Macedonia near the village of Idomeni, apparently aimed to use Albania […]
 • US, EU Warn Albania Against Judicial Reform Delay May 5, 2016
  In strongly-worded remarks, the US and EU ambassadors to Tirana said constitutional changes to reform Albania’s flawed justice system must be adopted quickly and a failure to act would have consequences. Gjergj Erebara BIRN Tirana EU ambassador Romana Vlahutin and US ambassador Donald Lu in Tirana. Photo: Malton Dibra/LSA The US and EU ambassadors to […]

RSS Gazeta Shqip

 • Ilda Bejleri “pushton” mediat italiane March 31, 2017
  Ilda Bejleri është padyshim një prej femrave më të bukura dhe sensuale të ekranit shqiptar. Moderatorja e njohur e “SuperSport”, si dhe prej kohësh një prej imazheve kryesore të “Digitalb”, ka “pushtuar” së fundmi të gjitha mediat Italiane. Kjo pas sfidës që Kombëtarja Shqiptare zhvilloi me Italinë në Palermo, në kuadër të kualifikuesve të Botërorit […]
 • Lejohet mbajtja e zgjedhjeve presidenciale serbe në Kosovë March 31, 2017
  Qeveria e Kosovës ka lejuar që zgjedhjet presidenciale serbe të mbahen edhe në Kosovë, të cilat do të monitorohen nga Misioni i OSBE-së. “Të dielën, më 2 prill, Misioni i OSBE-së në Kosovë do të ndërmarrë një operacion të grumbullimit të votave, duke hapur katër qendra grumbullimi dhe degë përkatëse nëpër Kosovë me prani të […]
 • Tërhiqet “fshesa” malazeze. Punëtorët sezonalë lejohen përtej kufirit March 31, 2017
  Pas marrëveshjes së arritur ndërmjet palës shqiptare dhe asaj malazeze, mbi lejimin e kalimit të punëtorëve sezonalë, dhjetëra persona, kryesisht nga fshatrat pranë doganës, kalojnë kufirin për të punuar në Mal të Zi. Martin Bërthamzaj nga fshati Oblik i Shkodrës është njëri prej tyre. Ai prej vitesh udhëton me biçikletën e tij drejt fshatrave shqiptare […]
 • Vllaznia merr derbin, siguron mbijetesën March 31, 2017
  Është i Vllaznisë derbi i Shqipërisë, për Tiranën mbeten pengjet. Përfundon 2-1 në Selman Stërmasi me skuadrën e Cungut që kuotohet si anti Luftëtari në garën për vendin e katërt, me bardheblutë që nuk ngrejnë dot kokë në rifillimin e kampionatit. Pristhmëritë ishin padyshim të tjera te kryeqytetasit ku e nistë Turtulli në vend të […]
 • Fiks Fare/ Tragjas, vilat e politikanëve mes luksit, banorët pa ujë e drita March 31, 2017
  Fiks Fare në rubrikat e tij sociale i ka dhënë një vend të veçantë problemeve që hasin zonat rurale. Fshatrat të cilat nuk kanë të njëjtën vëmendje dhe buxhet nga ana e shtetit si zonat e zhvilluara. Udhëtimi i radhës ishte drejt fshatrave Tragjas dhe Treblovë të rrethit Vlorë. Pushtetarët ndajnë fshatin në 2 lagje, […]

Sponsoring Albanian Voices

The success of this project depends entirely on donations. Please consider giving to Albanian Voices. We use the funds for maintenance of the project and website as well as to interview Albanians all over the world. To donate via your mobile device, please use Paypal to donate to albanianvoices@gmail.com. From your desktop computer, simply click the button below!

Make a secure donation via PayPay today! (desktop only)

Socials

Newsletter

This MailChimp shortcode is now deprecated. Please insert the new shortcode to display this form.

Back to Top